Read Ledová pustina by Jennifer Niven Free Online


Ebook Ledová pustina by Jennifer Niven read! Book Title: Ledová pustina
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: Jennifer Niven
Edition: Metafora
Date of issue: 2001
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 958 KB
City - Country: No data
Loaded: 2432 times
Reader ratings: 6.5

Read full description of the books:Měla to být největší a nejlépe připravená výprava v dějinách, s největším vědeckým týmem, jaký se kdy podobné cesty zúčastnil. Její vůdce Vihljalmur Stefansson, se proslavil studiem života Eskymáků, a očekával, že v průběhu výpravy nalezne důkazy pro svou víru, že se pod rozlehlou polární ledovou špičkou skrývá dosud neobjevený kontinent. V červnu 1913 vyplula loď válečného námořnictva Jejího Veličenstva Karluk z přístavu Esquimalt ve Victorii v Britské Kolumbii. O šest týdnů později začala arktická zima a loď zůstala uvězněna v ledu. Pět měsíců zůstávala zamrzlá v obrovské ledové kře, která ji odnášela stále dál od původního kurzu.. Tragický příběh osudu lodi Karluk a zoufalé pokusy její posádky dostat se domů z bezútěšné Arktidy, vyprávěný s udivující přesností a bezprostředností. Autorka čerpala z deníků těch, kteří byli zachráněni, těch, kteří zahynuli, a dokonce i z rozhovoru s dosud žijícím účastníkem Kanadské arktické expedice.


Download Ledová pustina PDF Ledová pustina PDF
Download Ledová pustina ERUB Ledová pustina PDF
Download Ledová pustina DOC Ledová pustina PDF
Download Ledová pustina TXT Ledová pustina PDFRead information about the author

Ebook Ledová pustina read Online! By the time I was ten, I had already written numerous songs, a poem for Parker Stevenson ("If there were a Miss America for men, You would surely win"), two autobiographies (All About Me and My Life in Indiana: I Will Never Be Happy Again), a Christmas story, several picture books (which I illustrated myself) featuring the Doodle Bugs from Outer Space, a play about Laura Ingalls Wilder's sister entitled Blindness Strikes Mary, a series of prison mysteries, a collection of short stories featuring me as the main character (an internationally famous rock star detective), and a partially finished novel about Vietnam. I was also an excellent speller from a very early age.

In 2000, I started writing full-time, and I haven't stopped... I've written nine books (#9 will be out Oct 4, 2016), and when I'm not working on the tenth, I'm writing the screenplay for All the Bright Places, contributing to my web magazine, Germ (www.germmagazine.com), thinking up new books, and dabbling in TV. I am always writing.


Reviews of the Ledová pustina


MOHAMMED

Watch out! Maybe a fundamental change in your life!

MATTHEW

The book liked more than the previous

RUBY

Now this book is one of my favorites!

JAKE

The phone number must be written to protect against robots

CHARLOTTE

I never liked the book.
Add a comment
Download EBOOK Ledová pustina by Jennifer Niven Online free

PDF: ledov-pustina.pdf Ledová pustina PDF
ERUB: ledov-pustina.epub Ledová pustina ERUB
DOC: ledov-pustina.doc Ledová pustina DOC
TXT: ledov-pustina.txt Ledová pustina TXT