Read Niteliksiz Adam I by Robert Musil Free Online


Ebook Niteliksiz Adam I by Robert Musil read! Book Title: Niteliksiz Adam I
ISBN: No data
ISBN 13: No data
The author of the book: Robert Musil
Edition: Yapı Kredi Yayınları
Date of issue: November 2013
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 8.67 MB
City - Country: No data
Loaded: 1548 times
Reader ratings: 7.6

Read full description of the books:"Ben niteliksiz adamım, sadece kimse bunun farkında değil. Bütün iyi, biçimsel duygulara sahibim, nasıl davranacağımı elbette biliyorum, ama içsel özdeşleşme yok." (1928) Musil-Tereke, Dosya II 4, s. 120 Franz Kafka, James Joyce ve Hermann Broch ile birlikte yirminci yüzyıl romanının büyük ustaları arasında yer alan Avusturyalı yazar Robert Musil (1880-1942), 1921 yılından başlayarak ölünceye kadar Niteliksiz Adam üzerinde hemen her gün çalışmış ve romanın ilk kitabı 1930'da, üçüncü kitabı ise 1933'te yayımlanmıştır. Tamamlanmadan kalan dördüncü ve son bölümün yayımlanması ise ancak aradan neredeyse yirmi yıla yakın bir süre geçtikten sonra gerçekleşebilmiştir. Niteliksiz Adam, gerçek anlamda bir çağ ve geçiş dönemi romanıdır. Yazar tarafından "İmpkralya" diye adlandırılan, gerçekte 19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında artık çöküş sürecine girmiş olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nu simgeleyen bir ülkede Musil, modernizm sürecindeki bir toplumun ve bireyin tüm çalkantılarını sergilemeyi amaçlar. Bu çalkantılar, romanın başkişisi, yani "niteliksiz adam" olan Ulrich'in kimliğini aracılığıyla sergileniyor. Ulrich, bir ayağıyla eski'de, öteki ayağıyla yeni'de durmaktadır. Bütün sorun, onun bu geçiş konumunun doğal sonucu olan çelişkilerin üstesinden gelip gelemeyeceği sorusunda odaklanır. Niteliksiz adam Ulrich'in kişisel çatışmaları aracılığıyla Avrupa'nın Birinci Dünya Savaşı'yla birlikte başlayan tinsel çöküşünü anlatan Musil, geleneksel tarzdan uzaklaşarak, romanın olayları anlatım örgüsüyle de okuru şaşırtır. Yaşanan bunalımı ele alış ve aktarış tarzıyla çağdaş edebiyatın başyapıtlarından biri olarak kabul edilen Niteliksiz Adam'ın birinci cildi Ahmet Cemal'in çevirisiyle şimdi Türkçede.


Download Niteliksiz Adam I PDF Niteliksiz Adam I PDF
Download Niteliksiz Adam I ERUB Niteliksiz Adam I PDF
Download Niteliksiz Adam I DOC Niteliksiz Adam I PDF
Download Niteliksiz Adam I TXT Niteliksiz Adam I PDFRead information about the author

Ebook Niteliksiz Adam I read Online! Austrian writer.

He graduated military boarding school at Eisenstadt (1892-1894) and then Hranice, in that time also known as Mährisch Weißkirchen, (1894-1897). These school experiences are reflected in his first novel - The confusions of young Törless.

He served in army during World War I. When Austria became a part of the Third Reich in 1938, Musil left for exile in Switzerland, where he died of a stroke on April 15, 1942. Musil collapsed in the middle of his gymnastic exercises and is rumoured to have died with an expression of ironic amusement on his face. He was 61.


Reviews of the Niteliksiz Adam I


JUDE

I never liked the book.

CAMERON

Contradictory. On the one hand, it pulls in and on the other ...

ZARA

There are significant drawbacks

NATHAN

Why do they ask for a phone?

MILLIE

Time flew unnoticed.
Add a comment
Download EBOOK Niteliksiz Adam I by Robert Musil Online free

PDF: niteliksiz-adam-i.pdf Niteliksiz Adam I PDF
ERUB: niteliksiz-adam-i.epub Niteliksiz Adam I ERUB
DOC: niteliksiz-adam-i.doc Niteliksiz Adam I DOC
TXT: niteliksiz-adam-i.txt Niteliksiz Adam I TXT